İletişim Bilgileri

HEDEF FUARCILIK

  • Yetkili Kişi: TOLGA TEZEL
  • Telefon numarası: 0216 347 71 72
  • Adres: SADIKOĞLU PLAZA 5 POYRAZ SOK.NO.14 KADIKÖY İSTANBUL, kadıköy, İstanbul, Türkiye

Sitedeki güncellemeler

IRAK BASRA İNŞAAT YAPI BELEDİYE EKİPMANLARI FUARI 16-19 ARALIK 2012

IRAK BASRA İNŞAAT YAPI BELEDİYE EKİPMANLARI FUARI 16-19 ARALIK 2012
IRAK IN EKONOMİ VE TİCARET BAŞKENTİ BASRA,DA 16-19 ARALIK 2012 TARİHLERİNDE YAPILACAK FUARA TÜRKİYE NİN EN BÜYÜK FİRMALARI YERLERİNİ ALACAKLAR.

14.08.2012 00:00

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Basra'da

Devlet Bakani Çağlayan: ‘'En Kısa Sürede Burada Organize Sanayi Bölgesi Kurulmasını Sağlayacağız’'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte Irak'ın Basra kentine gelen Çağlayan, Irak Ticaret Bakanı Safaeddin Safi ve Basra Valisi Şiltag Abbud Meyyah ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi.

Çağlayan, burada yaptığı konuşmada, bu ziyaretinin Irak'a yakın zamanda gerçekleştirdiği üçüncü ziyaret olduğunu ifade ederek, bakan düzeyinde ilk kez Basra'da bulunduklarını, bundan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Irak Ticaret Bakanı Safaeddin Safi ile 15 gün önce bir araya geldiklerini anımsatan Çağlayan, Safi'nin kendisine hiç Basra'ya gelmediği için sitemde bulunduğunu, kendisinin de işadamlarıyla birlikte Basra'ya ve Irak'ta gezilecek görülecek neresi varsa oraya geleceğini söylediğini aktardı.

Bakan Çağlayan, heyette 80 işadamının bulunduğunu ifade ederek, 300'den fazla işadamının gezi için başvurduğunu ancak, lojistik şartlar nedeniyle 80'ini dahil edebildiklerini anlattı. Çağlayan, bu 80 işadamı arasında Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı başta olmak üzere birlik başkanları, ihracatçılar, yatırımcılar, sanayi odaları başkanlarının bulunduğunu belirterek, ‘'Sayı 80 olsa dahi Türkiye'deki tüm sektörlerin temsilcilerini buraya getirdik’‘ dedi.

Bakan Çağlayan, işadamlarını, Irak'a sadece mal satmaları yönünde teşvik etmediklerini, tarım, ziraat, sanayi, ticaret, turizm alanlarında Irak'a yatırım yapmalarını teşvik ettiklerini kaydetti.

TARİHİ VE UNUTULMAYACAK ZİYARET

Bakan Çağlayan, geçtiğimiz günlerde Irak'ta gerçekleştirilen Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konsey toplantısının hemen ardından böyle bir ziyaret yapılmasının, alınan kararların önemini gösterdiğini belirterek, 48 mutabakat zaptı imzalandığını, bunların 6'sında kendisinin ve Iraklı Bakan Safi'nin imzasının bulunduğunu anlattı.

Zafer Çağlayan, bu anlaşmaların Irak'ın ekonomik ve ticari geleceği açısından ‘'anahtar’‘ rol oynayacağını kaydetti. Anlaşmaların içeriği hakkında da kısaca bilgi veren Çağlayan, Ankara'daki Ostim Organize Sanayi Bölgesinin Nasıriye'de başlatmış olduğu organize sanayi bölgesi kurma programını Basralı yetkililerle görüştüklerini, en kısa sürede burada organize sanayi bölgesi kurulmasını sağlayacaklarını bildirdi.

Bu ‘'tarihi ve unutulmayacak ziyaretin’‘ Basra'da yapılmasının çok önemli nedenleri bulunduğunu dile getiren Bakan Çağlayan, Basra'nın Bağdat'tan sonra Irak'ın ikinci büyük kenti olduğunu ve Irak'ın ticaret, ekonomi başkenti olacağını kaydetti.

Basra'nın büyük limanı ve üç ülkeye sınır kapısıyla bu alt yapıya sahip olduğunu vurgulayan Çağlayan, Türk yatırımcıların Basra'dan körfez ülkelerine açılabileceğine dikkati çekti.

Basra'nın daha önce de Irak sanayisinde önemli yer teşkil ettiğini kaydeden Çağlayan, Basra'da 6 büyük fabrika bulunduğunu, bugün bunların kısmen çalıştığını ifade etti. Çağlayan, gübre, kağıt, kimyasal madde gibi alanlarda faaliyet gösteren bu fabrikaları Türk iş adamlarının alıp işletmesi yönünde bir çalışmalarının olacağını söyledi.

Çağlayan Irak'ta yapılacak yatırımlarla ilgili kendi bakanlığı, Irak Ticaret Bakanlığı ve Irak Ulusal Yatırım Konseyi'nin işbirliği içinde çalışacağını ifade ederek, gelecek 1-2 ay içinde Türkiye'nin belirli illerinde Irak'ta yapılacak yatırımlarla ilgili toplantılar düzenleneceğini bildirdi.

Bakan Çağlayan, Irak'taki şartlar nedeniyle Irak fuarlarının bir dönem Gaziantep'te yapıldığını anımsatarak, bu fuarların iki ülke arasında dönüşümlü düzenleneceğini bildirdi. Çağlayan, ‘'Burada bir söz vermek istiyorum; en kısa süre içinde Basra'da çok büyük bir fuar düzenleyeceğiz’‘ dedi.

Türkiye ile Irak arasında tarihi, kültürel dostluk bağlarının bulunduğunu, aynı inanca sahip olmaktan dolayı bağların güçlü olduğunu kaydeden Çağlayan, Türkiye'nin Irak'ın iyi ve kötü gününde hep yanında olduğunu bundan sonra da olmaya devam edeceğini söyledi.

Devlet Bakanı Çağlayan, siyasi ilişkilerin mi ekonomik ilişkileri, yoksa ekonomik ilişkilerin mi siyasi ilişkileri güçlendirdiği konusunun ‘'yumurta-tavuk hikayesine’‘ benzediğini ifade ederek, esprili bir üslupla Bakan Davutoğlu'nun siyasi ilişkileri savunacağını, kendisinin de ticaretin belirleyiciliğine inandığını kaydetti.

‘'Ben ticaretin siyasi ilişkilerin kapısını açtığına inanıyorum. Onun için sizlerle birlikteyiz’‘ diyen Çağlayan, Basra'ya gelen ilk ticaret bakanı olmaktan duyduğu memnuniyetin altını çizdi.

Çağlayan sözlerini, ‘'Yaşasın Türkiye-Irak kardeşliği ve dostluğu’‘ diyerek noktaladı.

Konuşmaların ardından Basra Valisi Şiltag Abbud Meyyah, Çağlayan ve Davutoğlu'na kentin eski görünümüne dair bir fotoğraf hediye etti. ‘'En büyük hediye gönüllerimizdeki sevgidir’‘ diyen Vali Şiltag Abbud Meyyah, iki bakana çiçek sundu.

Bu arada, Devlet Bakanı Çağlayan, Basra'yı, fotoğraftaki görünümün de ötesine taşımak istediklerini, bunun için Basra'da bulunduklarını söyledi.

Bakan Çağlayan ve Davutoğlu da, Vali Şiltag Abbud Meyyah'a birer hediye verdiler.

Önceki Haberler
Libya'nın sanayi çarklarını Türkiye döndürecek…
Libya'nın sanayi çarklarını Türkiye döndürecek…

08.06.2012 17:50

Libya'nın sanayi çarklarını Türkiye döndürecek…
25-28 ŞUBAT 2013 KATAR FUARINA NEDEN KATILMALISINIZ ?
25-28 ŞUBAT 2013 KATAR FUARINA NEDEN KATILMALISINIZ ?

30.05.2012 22:28

25-28 ŞUBAT 2013 KATAR FUARINA NEDEN KATILMALISINIZ ?
BÜYÜYEN EKONOMİ KATARIN BÜYÜYEN FUARI 25-28 ŞUBAT 2013 DOHA KATAR
BÜYÜYEN EKONOMİ KATARIN BÜYÜYEN FUARI 25-28 ŞUBAT 2013 DOHA KATAR

30.05.2012 00:00

BÜYÜYEN EKONOMİ KATARIN BÜYÜYEN FUARI 25-28 ŞUBAT 2013 DOHA KATAR