İletişim Bilgileri

HEDEF FUARCILIK

  • Yetkili Kişi: TOLGA TEZEL
  • Telefon numarası: 0216 347 71 72
  • Adres: SADIKOĞLU PLAZA 5 POYRAZ SOK.NO.14 KADIKÖY İSTANBUL, kadıköy, İstanbul, Türkiye

Sitedeki güncellemeler

BASRA YA HÜCUM BAŞLADI 16-19 ARALIK 2012

BASRA YA HÜCUM BAŞLADI 16-19 ARALIK 2012
Son DÖRT ayda 100'e yakın firma BASRA'ya çıkarma yaptı GÜNEYDEKİ BASRA GÖZDE PAZAR

14.08.2012 00:00

Irak'a hücum başladı
Irak'ta seçimlerden sonra oluşan istikrar ortamı ve ABD'nin geri çekilme planları Türk firmalarının bölgeye akın etmesine sebep oldu. Son üç ayda 100'e yakın firma Basra'ya çıkarma yaptı

Irak genel seçimlerinin tamamlanması, ABD'nin bölgeden çekilme sürecinin hızlanması ile Irak'a büyük Türk göçü başladı. Sadece son üç ay içinde finans, inşaat, tekstil ve perakende başta olmak üzere onlarca sektörden 100'e yakın firma Irak'a akın etti. Irak'ın resmi verilerine göre ülkede faaliyet gösteren yerleşik Türk firmalarının sayısı şimdiden 800'ün üzerine çıktı. Türkiye'nin önemli markaları birbiri ardına Irak'ta mağaza açarken bankalar da şube açmaya başladı. Bölgede faaliyet gösteren Ziraat Bankası dışında Türkiye'nin en büyük bankaları birer birer şubeleşmeye hazırlanıyor. İş Bankası dört şube için anlaşmaları yaparken, Vakıfbank da Erbil yolunu şimdiden tuttu. Albaraka da yatırımın startını verdi. Perakende alanında ise Birleşik Markalar Derneği bölgeye bir çok kez yatırım turu düzenledi. Son dönemde YKM, Vakko, Kiğılı, Defacto, İstikbal, LCW, Avva, Collezione, Mavi Jeans, Bisse, Sarar, Mado ve RodiMood mağaza açanlar kervanına eklendi.

% 80 TÜRK MÜTEAHHİTLERİN
Irak'ın yeniden inşaasında büyük rol üstlenen ve sadece iki günde 21 milyar dolarlık iş alan müteahhitlik firmaları pazarın en önemli oyuncuları oldu. Irak'taki inşaat işlerinin yüzde 80'sini Türk müteahhitlik sektörünün gerçekleştiriyor. Müteahhitlik işlerinin toplam tutarının 100 milyar dolara çıkması bekleniyor. Son olarak Varyap, Irak'ta 50 bin kişilik stat yatırımını kaptı.

IRAK KULÜBE KATILACAK
İki ülke arasındaki ticaret hacminin 5 milyar doları geçtiğini anlatan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy "Bu rakam yeterli değil. Daha yolun başındayız. Türk markaları Irak'ın diğer bölgelerine de gelmeye başladı" dedi. Geçen hafta Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Suriye arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasına Irak'ın da katılacağını kaydeden Aksoy, "O zaman iki ülke arasındaki ticaret patlayacak. Seçimlerle birlikte normalleşme adımları ikili ticarete de yansımış durumda" diye konuştu.

GÜNEYE DE GİDİYORLAR
Irak'ta Türk firmalarının perakende ile sınırlı kalmadığı ve üretime yönelik yatırımların da dikkat çektiği belirten Aksoy, bu firmaların ise Kuzey Irak ile sınırlı kalmadığını daha da aşağıya Bağdat'a, Basra'ya yatırıma start verdiklerini söylüyor. Özellikle büyük firmaların yatırım planlarına Irak'ı kattığını anlatan Aksoy, "9 milyon nüfusa sahip Bağdat'ta AVM, sosyal alanlara yönelik yatırımlar düşünülüyor. Enerji ve tekstilde büyük bir fırsat var" dedi. Aksoy, tekstil alanında neredeyse ithalatın yoğun olduğu Irak'ta devlet ile birlikte kamuya ait yatırımların yenilenmesi ve yeni yatırımların konuşulduğunu kaydetti.

ÜRETİM DE BAŞLIYOR
Irak'ta ağır sanayiye yönelik Türk yatırımları da açıklanmaya başladı. Dünya devi ArcelorMittal'in Türk Dayen Grup ile birlikte 130 milyon dolarlık demir çelik fabrikası kuracağını açıklamasının ardından çimento ve yapı ürünleri tesisleri için projeler açıklandı. Işıklar Ambalaj, körfez krizi öncesi yıllık 400 milyon çimento torbası tüketimi olan Irak'ta kraft torba fabrikası kuracağını duyurdu.

Önceki Haberler
Libya'nın sanayi çarklarını Türkiye döndürecek…
Libya'nın sanayi çarklarını Türkiye döndürecek…

08.06.2012 17:50

Libya'nın sanayi çarklarını Türkiye döndürecek…
25-28 ŞUBAT 2013 KATAR FUARINA NEDEN KATILMALISINIZ ?
25-28 ŞUBAT 2013 KATAR FUARINA NEDEN KATILMALISINIZ ?

30.05.2012 22:28

25-28 ŞUBAT 2013 KATAR FUARINA NEDEN KATILMALISINIZ ?
BÜYÜYEN EKONOMİ KATARIN BÜYÜYEN FUARI 25-28 ŞUBAT 2013 DOHA KATAR
BÜYÜYEN EKONOMİ KATARIN BÜYÜYEN FUARI 25-28 ŞUBAT 2013 DOHA KATAR

30.05.2012 00:00

BÜYÜYEN EKONOMİ KATARIN BÜYÜYEN FUARI 25-28 ŞUBAT 2013 DOHA KATAR