İletişim Bilgileri

HEDEF FUARCILIK

  • Yetkili Kişi: TOLGA TEZEL
  • Telefon numarası: 0216 347 71 72
  • Adres: SADIKOĞLU PLAZA 5 POYRAZ SOK.NO.14 KADIKÖY İSTANBUL, kadıköy, İstanbul, Türkiye

Sitedeki güncellemeler

GÖZDE PAZAR IRAK BASRA

GÖZDE PAZAR IRAK BASRA
GÖZDE PAZAR IRAK GÖZDE İNŞAAT FUARI BASRA 16-19 ARALIK 2012

14.08.2012 00:00

Gözde pazar Irak
A.A
Hızla artan petrol gelirlerini alt yapı yatırımlarına ve ithalata yönlendiren Irak, hem kısa hem de uzun vadede Türkiye için, gözde bir pazar niteliği taşıyor.

Irak'ın ileriye yönelik yatırım ve yeniden yapılanma hedefleri, tüm sektörler için önemli ticaret fırsatları sunuyor. Türk girişimcileri için konut, kara yolları, demir yolları, sulama sistemleri gibi alt yapı yatırımları ile özellikle çimento başta olmak üzere, inşaat malzemeleri önemli bir pazar oluşturuyor.

Irak'ın yeniden inşası için Ulusal Yatırım Komisyonu'nun hazırladığı 750 projenin toplam tutarı ise 600 milyar dolar olarak belirlendi.
AA muhabirinin İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi'nin (İGEME) Irak raporundan derlediği bilgilere göre, Irak'ta inşaat ve taahhüt sektörü hızlı bir büyüme dönemine girdi. Günümüz şartlarına uymayan ya da tahrip edilmiş yapıların yeniden inşa edildiği, inşaat işleri ve inşaat malzemeleri pazarının geliştiği Irak'ta yürütülen projelerin başında konut gelirken, başlıca alt yapı yatırımları da su temini projeleri, atık su arıtma tesisi, elektrik santrali, hastane, okul ve konut inşaatı, kara yolu, hava yolu, köprü ve liman inşaatı alanlarında yoğunlaşıyor.

Yeniden inşa, onarım ve inşaat projelerinin sayısındaki artış ve tahminlere göre, bu alanda gerekli yatırım tutarının 100 milyar civarında olması çimento başta olmak üzere, inşaat malzemeleri ve ilgili iş makineleri ile ekipman pazarının bu tür projelerle önümüzdeki yıllarda sürekli dinamik kalması öngörülüyor.

Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Ankara Şubesinin “Başkent ASİAD” dergisinde de yer alan rapora göre, Irak'ta inşaatla ilgili malzemelerin üretimi için güçlü bir temel mevcut ve Irak hükümeti devlet-özel sektör ortaklığı kapsamında devlet kuruluşlarıyla işbirliği yapacak özel yatırımcılar aranıyor. Çelik, çimento, tuğla, cam ve mermer alanında ortaklık fırsatları mevcut bulunuyor. Sadece Basra'da 44 bin 700 adet yeni konut yapılması, 9 bin konutun da yenilenmesi gerektiği ve düşük gelirli grup için 4 bin 300, orta gelir grubu için 22 bin 700 ve yüksek gelir grubu için de 17 bin 700 adet yeni konut ihtiyacı olduğu tahmin ediliyor.

Konut edindirmenin ulusal bir öncelik olduğu Irak'ta bunun için önemli miktarda özel sektör yatırımına ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. Irak hükümetinin öncelik verdiği alanlar arasında yol ve demir yolu inşaatı, elektrik üretimi, iletim ve dağıtım ağları, liman rehabilitasyonu, su ve kanalizasyon arıtma tesislerinin inşası ve rehabilitasyonu bulunuyor.

Uzun yıllar büyük devlet kuruluşlarının inşaat sektörünü tekeline aldığı, bununla birlikte Irak hükümetinin sektörün büyük ölçüde özelleştirmesine öncelik verdiği ve devlet kuruluşlarının yaptıkları işleri üstlenecek yeni özel ortaklar aramaya başladığı ifade ediliyor.

Önceki Haberler
Libya'nın sanayi çarklarını Türkiye döndürecek…
Libya'nın sanayi çarklarını Türkiye döndürecek…

08.06.2012 17:50

Libya'nın sanayi çarklarını Türkiye döndürecek…
25-28 ŞUBAT 2013 KATAR FUARINA NEDEN KATILMALISINIZ ?
25-28 ŞUBAT 2013 KATAR FUARINA NEDEN KATILMALISINIZ ?

30.05.2012 22:28

25-28 ŞUBAT 2013 KATAR FUARINA NEDEN KATILMALISINIZ ?
BÜYÜYEN EKONOMİ KATARIN BÜYÜYEN FUARI 25-28 ŞUBAT 2013 DOHA KATAR
BÜYÜYEN EKONOMİ KATARIN BÜYÜYEN FUARI 25-28 ŞUBAT 2013 DOHA KATAR

30.05.2012 00:00

BÜYÜYEN EKONOMİ KATARIN BÜYÜYEN FUARI 25-28 ŞUBAT 2013 DOHA KATAR